Перголи, трельяжі, шпалери та арки

ПерголиПерголи, трельяжі, шпалери та арки.
Вертикальне озеленення садової ділянки надає йому неповторну чарівність. За допомогою цього простого прийому прикрашають наближення до входу в будинок та інших будівель, створюють тіньові зони, які рятують від палючих променів сонця, надають ділянці єдиний, тільки їй властивий вигляд. До вертикальних садових конструкцій відносятся перголи, трельяжі, шпалери, різні арочні конструкції, спорудження яких не потребує капітальних витрат. Кількість комбінацій тут може бути досить значним, та описати їх всі практично неможливо.

 

Пергола (італ. pergola), увита зеленню альтанка або коридор з трельяжів (легких решіток) на стовпах або арках. У парках перголи служать укриттям від спеки.
Нескінченна кількість видів дрібних структур може бути додано в сад для прикраси, хоча дуже часто це просто надмірності - занадто велика кількість мереживних або шпалерний грат підпадає під цю категорію. Однак пергола, коли вона використана правильно, стає основним компонентом саду, тому що вона тісно пов'язана з тим, яким маршрутом власник переміщається по саду, а також є ефективним елементом, для всього садового простору.


Перголи - решітчасті арочні конструкції, слугують, в більшості випадків опорою для витких рослин. Роль перголи на присадибній ділянці цим не обмежується. У сучасному саду перголи може відігравати різну роль. Вона не тільки створює тінь, але й сприяє усамітненню в затишній частині саду. Перголи використовують і як елемент просторового розбиття (вона, наприклад, може відокремлювати декоративну частину ділянки від городу). Ланка перголи може поєднувати, скажімо, гараж, місце відпочинку та інші будівлі з житловим будинком в одне органічне ціле. Перголи часто встановлюють за алеями саду, створюючи затишні затінені зони для прогулянок. Така алея може вести від хвіртки до будинку або від дому до садових будівель. Встановлюють перголи над внутрішньому дворику або дитячих ігрових майданчиках, створюючи при цьому захист від сонячних променів. Зелені рослини забезпечують тінь і прохолоду в спекотний день, насичують повітря киснем, роблячи його більш корисним і приємним. За допомогою перголи можна ефективно демонструвати природну красу витких рідкісних рослин, які, піднімаючись, представляються в більш вигідному гарнішому світлі. Перголи оптично збільшують невеликий за розмірами сад.
Традиційно для спорудження перголи застосовують деревину, сталеві стрижні, металеві профілі або навіть просто дріт. Промисловістю випускаються готові типові конструкції перголи, які з успіхом можна встановлювати на ділянці. Але найчастіше типові конструкції не можуть враховувати особливостей ділянки, його планування і рельєф місцевості. Тому більшого успіху можна досягти, створивши перголи власними руками.

Дерев'яні перголи.
Дерев'яні перголи можна споруджувати з стовбурів молодих дерев або застосувати для цієї мети звичайні пиломатеріали. Дерево природного вигляду - найкращий матеріал для спорудження перголи. Звичайно використовується суха деревина, яку, як правило, не піддають додатковій обробці. Найбільш поширені розміри несучих стовпів 10 Х 10 см або 15 Х 15 см. Нижні поздовжні балки роблять розміром 5 Х 15 см, а верхні зазвичай тоншою -10 Х 5 см. Окремі частини перголи потрібно з'єднати, так, щоб всередину не потрапляла вода, інакше дерево почне гнити та руйнуватися.

 

Дерев'яні перголи

Шпалери.
Шпалери - решітчасті конструкції, слугують вертикальною опорою для рослин, виготовляють з деревини або металу. Виконані у вишуканих декоративних формах ці садові споруди самі по собі вже є прикрасою саду. Кріплять шпалери до вертикальних стійок пергол, стін будинків та споруд або встановлюють незалежно, як самостійні споруди. Найпростіша конструкція шпалери, прикріпити до стіни будинку служить прикрасою входу в будинок. Грати шпалер, що мають форму прямих або діагональних квадратів, створюють химерну гру світла й тіні. Це може бути зовсім невелика конструкція, призначена для одного виду рослини, та також допомагає розділяти окремі смислові зони саду або парку.
Грати шпалер виготовляють з тонких дерев'яних рейок і обрамляють декоративної рамою, виготовлену з більш товстіших брусів деревини. Дерев'яна рама не тільки служить додатковою прикрасою шпалер, але додає їм необхідну міцність, оберігає від можливих деформацій, що можуть виникнути під вагою витких рослин. Потрібно враховувати, що вага листя рослин може змінюватися протягом сезону, тому, виготовляючи шпалери, слід враховувати максимальні навантаження. Може бути безліч конструктивних рішень дизайну шпалер, всі ідеї самі надходять від хвилюючих зелених картин природи. Основну роль у цьому випадку грає ідея, задум дизайну, наявність матеріалу, фантазія дизайнера та вміння втілити її в життя.
Розмір решіток може вибиратися довільно, але оптимальним вважається розмір комірок в межах 100-150 мм. Занадто дрібні комірки решіток роблять зовнішній вигляд однорідним, та менш оригінальним та привабливішим. Тому тут дуже важливо витримати розумні межі. Від розміру комірок залежить не лише зовнішній вигляд шпалери, але і її жорсткість. Чим цей розмір менший, тим жорсткішою і стійкішою буде шпалера. Дуже важливо витримати однаковий розмір осередків комірок по всій площині шпалери. Але іноді роблять поєднання дрібних і більших за розміром комірок, утворюючи при цьому своєрідний дизайнерський малюнок. При бажанні малюнок можна виконати, вставляючи у великі комірки діагоналі або ромб, підсилюючи декоративний ефект шпалери. У місцях перетину бруски решітки скріплюють між собою цвяхами або штифтом, це дозволяє створити грати у вигляді ромба.
Дерев'яна рама надає шпалері твердість, а тонкі рейки можуть не витримати великої маси рослин. І якщо шпалери встановлюються як окремо стояча конструкція, то жорстка рама їй просто необхідна. У деяких випадках шпалери встановлюють у вигляді огорожі. У такій ситуації жорсткість конструкції будуть надавати стовпи, встановлені між окремими рамами. Якщо шпалери кріплять до стіни, то раму можна і не встановлювати, за винятком випадків, коли вона відіграє роль декоративного елемента. Жорсткість шпалер, встановленим на стіні, нададуть місця кріплення.
При установці окремо стоять шпалер слід враховувати і навантаження від поривів вітру, які можуть розхитувати конструкцію при певних погодних умовах. У таких ситуаціях міцна та надійна рама просто необхідна. Шпалери, обвиті рослинами, являють собою парус і при сильному вітрі можуть не витримати навантажень. Тому рама повинна закріплюватися на надійно встановлених опорах - стовпах.
Якщо шпалери мають велику протяжність, то їх можна встановлювати у вигляді огорожі. У цьому випадку рама робиться з брусків різного діаметру. Для стійок застосовують бруски більшого перетину - а поздовжні зв'язки між ними можуть бути набагато тонше. Якщо шпалери застосовують як огорожі, то раму можна і не виготовляються. Стовпи огорожі додадуть шпалерам необхідну жорсткість.

 

 Шпалери та перголи чосто використовуються разом, перголи заповнють простір між стійками. На шпалері вирощують не тільки квіти. Садівникам часто застосовується метод вирощування на шпалерах плодових дерев, наприклад, яблуні. Справа в тому, що більшість сортів яблунь вимагають запилення пилком інших сортів. Тому їх садять рядами, чергуючи між собою різні сорти. Щоб посилити ефект запилення, різні сорти яблунь формують на шпалері. Цей процес на першій стадії досить складний і вимагає певних зусиль.


Шпалери та перголи
пергола

 


Ви читаєте повну версію - "Перголи, трельяжі, шпалери та арки"

Можливі варіанти знаходження - "перголи, трельяжі, шпалери, арки, pergoli, trelyazh, shpalerа, arka"

Роздрукувати - "Перголи, трельяжі, шпалери та арки">Рекомендуємо переглянути