Полив рослин

Полив рослинПолив рослин

Полив – відіграє дуже важливе фактично ключове значення. Без достатньої кількості води, не розчиняються в ґрунті необхідні поживні речовини, рослини не тільки в'януть, але й голодують. Вода необхідна всім фізіологічним процесам: фотосинтезу, пересування утворюються в результаті фотосинтезу органічних сполук, а також для поглинання мінеральних речовин у вигляді ґрунтових розчинів. Вода шляхом випаровування регулює також температуру рослин. У той же час від надлишку вологи вони задихаються і хворіють. Закисла болотиста земля викликає гниття коріння. Щоб цього не сталося, потрібно добре уявляти собі особливості кожної рослини і конкретної культури.

Полив повинен бути рівномірним, але потрібно дотримуватись головного правила: поливати тільки тоді, коли просохне земля в горщику. Воду рекомендується лити з лієчки, тонким оперізуючим потоком води, уважно спостерігаючи, як вона вбирається у землю. Застій свідчить про проблеми з субстратом або дренажем. Про необхідність поливу можна дізнатися навіть по звуку при постукуванні по глиняному горщику. Якщо звук дзвінкий то потрібно поливати, а якщо глухий, то земля волога. Не можна допускати, щоб рослина починала в'янути. Зав’янулість поступово виснажує рослину.

Поливати холодною водою з-під крана не припустимо. Холодна вода дуже погано всмоктується корінням. Оптимальна температура для поливу 18-20 ° С.  Тропічні рослини можна поливати більш теплою водою - температурою 20-25 ° С.

Такою ж теплою водою рекомендується поливати й усі інші кімнатні рослини, такий полив пришвидшить зростання та розпускання бутонів. Не можна поливати рослини кип'яченою водою, так як в ній немає розчиненого повітря, настільки необхідного корінню. Воду для поливу або відстоюють, або додають у неї шматочки торфу, щоб зменшити жорсткість (з розрахунку 10г на відро води). Що б позбутися хлору, водопровідну воду треба відстояти 1-2 доби. Крім того, за цей час вода прогріється до кімнатної температури і в осад випадуть жорсткі солі. На сонці поливати рослини не слід, так як краплі води, що потрапили на стебла і листя, збирають сонячні промені, як маленькі лінзи і можуть спричинити серйозні опіки. Тепер про все докладно.

Полив умовно поділяють в залежності від особливостей рослин на:

     * Обов'язковий полив. Рослини поливають відразу після просихання землі. Такого поливу вимагає більшість тропічних рослин з тонкими ніжними листям, а також деякі рослини з шкірястим листям (наприклад, лимон, фікус, гарденія, плющ, кава). І ті й інші дуже страждають від пересихання: листя жовтіє і осипається або в’яне і опускається, вже не відновлюючи свого колишнього положення і стану. Якісного рясного поливу потребують всі рослини в період цвітіння та зростання: навіть при незначному пересиханні молоді пагони, бутони і квіти можуть постраждати.

     * Помірний полив. Рослини поливають не відразу після просихання землі, а через день-два, коли ділянка навколо дерева трохи підсохне. Так поливають рослини з м'ясистими або сильно опушеними стеблами і листям, з товстими корінням і кореневища (пальми, драцени) а також з водоносними клубнями на корінні (аспарагуса) та цибулинні. Для деяких видів легке підсушування - обов'язкова умова в період спокою, оскільки стимулює закладку і дозрівання квіткових бруньок та пагонів.

     * Рідкий полив. Рослини залишають сухими протягом кількох днів, тижнів, місяців. Це відноситься до сукулентів (кактуси, алое), а також бульбових та цибулинних, які мають період спокою.

Більшість рослин поливають влітку рясно, взимку - помірно. Основний полив краще проводити в першій половині дня. При кожному поливі рослині потрібно дати стільки води, щоб вона добре промочила весь земляний грунт і вийшла в горшкову підставку. Якщо на поверхні ґрунту видні пухирці повітря, полив повторюють до тих пір, поки їх не буде. Поливати щодня потроху не рекомендується, так як в цьому випадку вода промочив тільки верхній шар землі, а корені, що знаходяться в нижній частині горщика, пересохнуть.

Полив

 Звичайно рослини поливають зверху, щоб надлишок у воді солей кальцію, магнію та інших елементів, що негативно впливає на кореневу систему, поглиналось верхнім шаром ґрунту, в якому менше коренів. Іноді, побоюючись появи плям на листках або загнивання бульб при попаданні на них води, рослини поливають знизу, наливши воду в підставку. Цього робити не слід. Плям же на листках можна уникнути, якщо використовувати теплу воду, - адже плями утворюються в результаті великої різниці в температурі нагрітих на сонці листя та холодної води. Воду з підставки або кашпо після поливу зливають, щоб не почало гнисти коріння. Особливо це важливо робити восени і взимку.

Якщо вода при поливі не просочується на підставку, а залишається на поверхні, потрібно перевірити, чи не засмітились дренажні отвори. Іноді, навпаки, вода дуже швидко витікає на підставку. Це означає, що грунт сильно пересушений, вода стікає по стінках горщика, не встигаючи промочити її. Такі рослини потрібно дуже добре полити, поставивши їх в ємність з теплою водою, щоб вона повністю покрила горщик, і збризнути теплою водою. Коли на поверхні грунту перестануть з'являтися пухирці повітря, горщик потрібно виймати з води.

Поливати рослини потрібно водою кімнатної температури (18-24 ° С) або трохи тепліше. При низькій температурі коренева система малоактивна, тому взимку дуже теплу воду застосовувати не можна, щоб не викликати передчасний ріст рослини. Влітку рослини поливають більш теплою водою (до 30-32 ° С). Чим вища температура в приміщенні, тим тепліше повинна бути вода, що застосовується для поливу і збризкування рослин. Полив холодною водою, особливо в теплому приміщенні, може викликати опадання листя.

Вода для поливу повинна бути м'якою, слабо кислою, вільною від солей кальцію і магнію. Дощові і розтавші води в промислових районах користуватися не рекомендується, так як вона може мати лужну реакцію і містити шкідливі для рослин домішки. Частіше для поливу доводиться користуватися водопровідної водою, яка містить хлор, солі кальцію і магнію, що негативно впливають на рослини. Високий вміст солей кальцію у воді призводить до того, що найважливіші елементи харчування, що знаходяться в грунті (фосфор, залізо, марганець, алюміній, бор та ін), переходять в з'єднання, недоступні для рослин.

Кілька слів про те, як забезпечити полив рослин під час відпустки. Перед тим, як виїхати на кілька днів, поставте рослини в таз з водою, налитої на 1 / 3 висоти горщика. Якщо ж ви збираєтеся бути відсутні більш тривалий час (3-4 тижні), Наповніть ємності торфом або землею на висоту 15-20 см від вкопаних рослин, попередньо добре їх поливши, і всю конструкцію ще раз зволожити. Рослини слід поставити на освітлене місце, але не на сонці. Існує ще один спосіб поливу. Вище рослин ставлять посудину з водою, з якого в кожен горщик опускають вовняний або бавовняний шнур, добре проводить воду. Горщик з рослиною можна поставити вище ємності з водою. У цьому випадку другий кінець шнура вставляють в дренажній отвір.

Зволоження (обризкування)


Взимку в будинках з центральним опаленням дуже сухе повітря. Відносна вологість повітря в кімнатах складає близько 50%, а взимку через  парове опалення повітря стає значно сухішим. Для більшості ж кімнатних рослин оптимальна вологість повітря складає 70-80%. Багато тропічних видів з тонкими ніжними листям (фітоніі, Маранта, селагінелли, папороті) потребують ще більш вологості в повітрі (до 90-95%). Сухість повітря може викликати пожовтіння країв листя, опадання бутонів і квітів. Регулярне збризкування діє на рослини сприятливо, проте підвищує вологість повітря тільки поблизу них і на нетривалий час. Вологість повітря можна підвищити, поставивши рослини на піддони з вологим піском, мохом, торфом або керамзитом, а також помістивши між рослинами ємності з водою або зволожувач повітря. Великі рослини можна містити в скляні кулі-акваріуми. Проте оптимальну вологість повітря можна забезпечити тільки в кімнатній тепличка з регульованим кліматом.
Для збільшення вологості повітря частіше застосовують обприскування. При обприскуванні рослин краще використовувати зм'якшенню воду, вільну від солей, так як від них залишаються плями на листках. Температура води повинна бути на кілька градусів вище кімнатної. Якщо рослини знаходяться на сонці, температура води для обприскування повинна бути близькою до температури листя, щоб не залишилися "опіки" від різниці між температурою води та нагрітих на сонці листочків. На яскравому сонці і при низькій температурі обприскування взагалі не рекомендується. Взимку рослини краще обприскувати в першій половині дня. Особливо важливо збризкувати рослини після пересадки протягом 1-2 тижнів, тобто до тих пір, поки вони не укорінились.

Збризкують рослини двічі на тиждень. Виняток становлять ті, у яких оксамитове листя (глоксінія, сенполії та ін) - з них пил знімають м'яким пензлем, змоченим в теплій воді, так як при збризкуванні на таких листках з'являються білі або жовті плями. Шкірясте листя Фікус, філодендрон, пальм обмивають з обох сторін. Обмивати рослини слід 1 раз на тиждень, так як пил, Осідаючи на листках, закупорює пори листя. Крім того, брудні рослини частіше уражуються шкідниками та хворобами.

 

Полив 1
Полив 2

 


Ви читаєте повну версію - "Полив рослин"

Можливі варіанти знаходження - "полив, poliv, система поливу, полив грунту, зволоження, автоматичний полив"

Роздрукувати - "Полив рослин">Рекомендуємо переглянути