УкрЛендс / Водний сад - рослини для водойми

Водний сад - рослини для водойми

Водний сад - рослини для водойми

Cадове водоймище - збалансована екосистема, в якій важлива роль відводиться представникам водної флори. Гарний вигляд водоймі надають: німфея (латаття, лілія), лотос, уруть, елодея. Сховавшись під водою водорості збагачують її киснем, які плавають на поверхні води рослини захищають водну флору і фауну від сонячних променів. Поглинаючи розчинені мінеральні речовини, вони сприяють самоочищення ставків.

Жеруху лікарську, що росте в холодних струмках і за їх берегами, використовують як пряну зелень канадці. У китайській кухні є рецепти з використанням бульб стрілолистих і Болотниці, плодів водяного горіха (чиліма), кореневищ лотоса та ін. У В'єтнамі їдять стебла водної лілії. Але не кулінарні особливості обумовлюють вибір рослинності для водного саду, а їх корисні і декоративні якості. Рослини не тільки прикрасять ставок, але також очистять воду, відрегулюють в ній кількість кисню, нададуть їжу і укриття тваринам та рибам.

 У кожної рослини є свій ареал проживання, обумовлений він в основному місцем зростання. У зв'язку з цим водний сад умовно можна розділити на чотири зони: глибоководну, мілководну, болотяну, прибережну.

Для озеленення декоративного водоймища фахівці рекомендують використовувати: белокрильник, водокрас звичайний, ірис, очерет, кубушку жовту, жовтець, німфею, стрілолист, тріфоль і багато інших рослин.

Водойма з лататтям


Лілія - королева водного саду
Королевою водного королівства вважається водяна лілія. Це народна назва -, а дендрологи називають квітку Німфея. Лілія здавна була символом чистоти, свіжості і тиші. У давніх переказах говориться, що з водяної лілії русалки плетуть собі вінки, коли виходять на берег водити хороводи. А німецькі оповіді свідчать, що в ніжних квітках лілій живуть добрі ельфи. А наші прабабусі використовували ці рослини для оздоровлення і лікування, запевняючи, що настій коренів водної лілії сприяє лактації, і тому рекомендували його породіллям. Як у давні часи, сьогодні лілія користується особливою шаною і повагою за красу і принесену нею користь. Свою квіткову корону водяна королева розкриває вранці і закриває вдень. І так протягом чотирьох днів, а потім з'являються нові квітки. Триває церемонія коронації німфеї з кінця весни до середини осені. Фарбування квіток може бути різною - білою, кремовою, жовтою, помаранчевою, червоною, блакитною, персиковою, бордовою. Розміри і форми також бувають найрізноманітніші - від карликових до дуже великих. Листя німфеї утворює цілющу тінь для рибок і запобігає росту зелених водоростей. В диких водоймах стебла німфеї служать кормом для бобрів.
Кольорована палітра Німфей дуже різноманітна - від коричневий з темними розводами до оливкових і ніжно-зелених. У кліматичних умовах України можна вирощувати більше сотні сортів. Водну красуню можна поселити навіть у міні-ставок або в діжку з водою. Для цього цілком підійде карликовий сорт pygmaea Неlvоlа, з блідо-жовто-охристими зірчастими квітками. Німфеї, як справжній королеві, притаманний величний спокій: вона полюбляє  краще стоячу воду і багато сонячного світла, тому фонтани і водоспади їй не до душі. Розростаючись, вона створює цілий килим - листя однієї рослини можуть займати площу від 0,5 до 2,5 м в діаметрі, запобігаючи перегріву води у спекотні літні дні.

Життя на глибині

Глибоководні рослини укорінюють на глибину 0,5-1,8 м. Їх пагони, а іноді й листя ростуть під водою. На поверхні видно лише суцвіття, хоча у латаття (німфеї) над водою розташовуються і листя, і квіти. До глибоководним відносять і менш скромну на вигляд родичку німфеї - калитку, жовтець водний і ін
Серед глибоководних є і рослини-оксигенаторів. Це болотник, елодея канадська, уруть мутовчата, рдесник, пухирчатка. Вони, повністю занурині у воду, вважають за краще виконувати свою важливу місію у водному королівстві: збагачують воду киснем, стримують розвиток одноклітинних і нитчастих водоростей, служать кормом живим організмам, рибам. Вони особливо бажані у водоймах, де водиться риба.

Каталог лілій

27 октября 2009
Вернуться назад